REKLAMA

Startuje kolejny etap POZnań – i zamieszkaj

Startuje kolejny etap POZnań – i zamieszkaj

Miasto Poznań i Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ruszają z drugim etapem programu mieszkaniowego – „POZnań – i zamieszkaj”.  Zainteresowani będą mogli ubiegać się o najem jednego z 353 komfortowych lokali, które powstaną na Strzeszynie. Nabór wniosków rozpocznie się już 1 czerwca i potrwa miesiąc.

Oferta skierowana jest przede wszystkim do poznańskich rodzin i osób, które myślą o poprawie warunków lokalowych. Udział w programie mogą wziąć również osoby, które nie mieszkają w Poznaniu, lecz planują swoją przyszłość związać ze stolicą Wielkopolski.

„POZnań – i zamieszkaj” stanowi alternatywną, tańszą i stabilniejszą formę najmu w stosunku do ofert rynku komercyjnego. W ramach programu najemca może dodatkowo skorzystać z dopłaty do czynszu, co może znacznie obniżyć koszty utrzymania lokalu. 

Drugi etap programu „POZnań i zamieszkaj” jest realizowany w rejonie ulic Zawackiej i Cegłowskiej. Powstaje tam 9 budynków z 353 lokalami wykończonymi w standardzie „pod klucz”. Prace już się rozpoczęły, a ich zakończenie planowane jest na IV kwartał 2025 r. Do dyspozycji przyszłych najemców będą mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe. Metraż będzie wahał się od 30 do 67 metrów kwadratowych. 35 lokali będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

PTBS zadbał także o niezbędną infrastrukturę dla mieszkańców. Budynki będą wyposażone w windy, wózkarnie, podziemną halę garażową. W bliskim sąsiedztwie znajdą się miejsca parkingowe, zewnętrzne parkingi rowerowe oraz plac zabaw. Projekt uwzględnia również ławki, oświetlenie części wspólnych i chodniki.

O najem lokalu mogą ubiegać się osoby, które spełnią kryteria dochodowe. Średni miesięczny dochód w gospodarstwie domowym, w przeliczeniu na osobę w 2022 roku nie może być niższy niż  2 342,27 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 1 673,05 zł – wieloosobowego. 

Z kolei górne limity dochodowe na osobę wynoszą: np. dla gospodarstwa jednoosobowego – 4 647,47 zł, dwuosobowego – 3 253,23 zł, trzyosobowego – 2 995,04 zł, czteroosobowego – 2 633,57 zł.

Osoby zainteresowane najmem w ramach programu „POZnań i zamieszkaj” nie mogą także mieć tytułu prawnego od mieszkania położonego na terenie Poznania. Jeżeli jednak taki posiadają, muszą złożyć oświadczenie, że do dnia podpisania umowy najmu wyzbędą się lokalu. Warunek ten zobowiązane są spełniać wszystkie osoby zgłoszone we wniosku do wspólnego zamieszkiwania.

Wnioski podlegają także ocenie zgodnie z ustalonymi kryteriami pierwszeństwa. Uzyskana liczba punktów decyduje o kolejności umieszczenia na liście najemców. Punkty można uzyskać m.in. za liczbę posiadanych dzieci czy rozliczanie podatku dochodowego w Poznaniu (osoby, które otrzymają 0 punktów, również mogą znaleźć się na liście najemców).

Wnioski o uczestnictwo w programie będzie można składać od 1 czerwca elektronicznie za pośrednictwem formularza ePUAP lub w formie papierowej poprzez Biuro Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Poznania. 

Pierwsza odsłona programu cieszyła się dużą popularnością. 199 mieszkań, które powstają w jej ramach, zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2024 roku. Uwaga: w przypadku, gdy liczba lokali będzie niewystarczająca dla wszystkich osób, które dostały się na listę najemców w trakcie poprzedniej edycji, będą one miały pierwszeństwo przydzielania mieszkań z drugiego etapu inwestycji – nie ma potrzeby składania kolejnego wniosku.

Szczegóły dotyczące naboru można znaleźć na stronie: www.poznan.pl/poznanizamieszkaj.Informacji udzielają także pracownicy Biura Poznań Kontakt pod numerem tel. 61 646 33 44 oraz Biura Obsługi Klienta PTBS – tel. 61 850 83 35/37. 

źródło: poznan.pl

Czytaj także