Harcerze i kombatanci uczcili pamięć druha Floriana Marciniaka, twórcy i organizatora Szarych Szeregów. W imieniu mieszkańców i mieszkanek Poznania kwiaty pod tablicą pamiątkową w Forcie VII złożył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta.
W sobotniej uroczystości w Forcie VII wzięli udział harcerze, instruktorzy i seniorzy hufców wielkopolskich ZHP, członkowie Stowarzyszenia „Szarych Szeregów”, przedstawiciele władz Miasta i regionu, a także kombatanci. Mieszkańców stolicy Wielkopolski reprezentował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Harcmistrz Florian Marciniak urodził się w 1915 r. pod Czempiniem, uczył się, studiował i pracował w Poznaniu. Już jako młody człowiek należał do harcerstwa – był najmłodszym harcmistrzem w ZHP (stopień uzyskał 10 maja 1938). W chwili wybuchu II wojny światowej pracował w Pogotowiu Harcerzy w Poznaniu, kierował akcjami przeciwpożarowymi i zabezpieczał urzędy państwowe. Po ewakuacji wojska i władz z miasta, przedostał się do Warszawy, gdzie we wrześniu 1939, otrzymał nominację na naczelnika Szarych Szeregów. Pozostał nim aż do aresztowania w 1943 roku. Mimo prób nie udało się harcerzom odbić go z rąk gestapo.
18 lutego 1944 r. Florian Marciniak został wywieziony do obozu w Żabikowie pod Poznaniem, następnie do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, w którym zginął. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. We wrześniu 2010 roku urnę z ziemią, na której został zamordowany, złożono do Krypty Zasłużonych Wielkopolan w kościele św. Wojciecha w Poznaniu.
Źródło: www.poznan.pl