„Język a wojna” – to temat tegorocznej Poznańskiej Debaty o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki. O tym, jak wojna w Ukrainie wpływa na polszczyznę i nie tylko, rozmawiać będą: prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, dr hab. Michał Rusinek, dr hab. Jarosław Michałowski – psycholog, a także dziennikarz – dr Piotr Andrusieczko. Spotkanie, moderowane przez poznańską językoznawczynię prof. dr hab. Halinę Zgółkową, odbędzie się 21 lutego – w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.
To już siódma edycja debaty, która odbywa się w Poznaniu nieprzerwanie od 2017 roku. Podczas wydarzenia, które po dwóch latach formuły online powraca do Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek, jego uczestnicy porozmawiają o tym, jak wojna w Ukrainie wpływa na współczesną polszczyznę. Przyjrzą się temu, w jaki sposób mówimy o wydarzeniach za naszą wschodnią granicą, jak język kształtuje nasze myślenie o wojnie – i co z tego wynika. Do dyskusji zaproszeni zostaną także widzowie.
Debata odbędzie się 21 lutego o godz. 17.00. Spotkanie otworzą Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, oraz prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego. Będzie ono złożone z dwóch części – dyskusji panelistów oraz rozmowy ze zgromadzoną w sali publicznością. Podobnie jak w ubiegłym roku wydarzenie będzie też transmitowane online na żywo na profilach społecznościowych Miasta Poznania, CK Zamek oraz Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.
Organizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań, a partnerem merytorycznym – Rada Języka Polskiego.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w roku 1999 przez UNESCO w celu promocji języków używanych w różnych krajach, a także w trosce o ich przetrwanie i ochronę przed tendencjami globalizacyjnymi. W roku 1999 Sejm Rzeczypospolitej uchwalił Ustawę o języku polskim i powołał przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk Radę Języka Polskiego, nakładając na nią obowiązek czuwania nad stanem polszczyzny, w szczególności także przeciwdziałania jej prymitywizacji, wulgaryzacji i agresji.
Źródło: www.poznan.pl