Jak co roku nad Wartą na poznaniaków i turystów czeka wiele atrakcji. Rejsy tramwajem wodnym, wypożyczalnia motorówek, koncerty, warsztaty – to tylko niektóre z nich. Nad rzeką trwa także budowa mostów Berdychowskich, które jeszcze bardziej zwiększą atrakcyjność terenów nadwarciańskich.
W tym sezonie, jak zawsze nie zabraknie tramwaju wodnego, który kursować będzie po rzece od 18 maja. Rejsy odbywać się będą w weekendy na dwóch trasach. W kierunku północnym: od przystanku zlokalizowanego na wysokości Katedry (ul. Panny Marii) do mostu kolejowego w Koziegłowach. Powrót do przystanku przy ul. Panny Marii (Katedra). W soboty statek wyrusza o godz. 11:00 oraz 17:00, w niedziele o godz. 14:00.
Druga trasa, w kierunku południowym prowadzić będzie od przystanku zlokalizowanego na wysokości Katedry (ul. Panny Marii) przez przystanek przy ul. Ewangelickiej (Chwaliszewo), aż do wysokości mostu kolejowego na Starołęce. Powrót do przystanku przy ul. Panny Marii (Katedra). W soboty statek rozpoczyna rejs o godz. 14:00, a w niedziele o godz. 11:00 i 17:00.
Od 1 czerwca w Starym Porcie będzie funkcjonować tymczasowa przystań rzeczna, w której za darmo można zacumować łódź. Również od tego dnia będzie można skorzystać z wypożyczalni motorówek. Aby zwiedzić miasto z perspektywy wody, nie będą potrzebne specjalne uprawnienia, wystarczy okazać dowód osobisty, potwierdzający ukończenie 18 lat oraz przejść krótkie szkolenie.
Jak co roku Miasto wynajmuje także nadrzeczne tereny najemcom. Dla mieszkańców i turystów przygotowano liczne wydarzenia muzyczne, wystawy oraz warsztaty. Nie zabraknie też stref gastronomicznych czy wypoczynkowych. Otworzył się już KontenerART przy ul. Ewangelickiej, a także Ogród Szeląg przy ul. Ugory. W okolicach mostu św. Rocha odwiedzić już można Barbarkę ze spokojem, a przy moście Królowej Jadwigi – Nurt. W planach jest też uruchomienie miejscówek na os. Piastowskim i w Starym Porcie.
Kulturalnie i aktywnie
W tym roku nad Wartą na mieszkańców i turystów czekają liczne wydarzenia kulturalne. Wystartował już cykl kameralnych koncertów „Solo na Szelągu”. W tym sezonie w Ogrodzie Szeląg odbędą się także działania artystyczne w ramach projektu „No water No art”. Nad rzekę powróci również Demostacja w KontenerART, czyli koncerty debiutantów i jam session.
Pod koniec czerwca odbędzie się Parada Sobótkowa. Na gości z innych miast i poznaniaków czekają barwny korowód łodzi, potańcówka czy wspólne wyplatanie wianków. Atrakcji nie zabraknie również w lipcu i sierpniu. Wtedy wystartuje kolejna edycja stałego cyklu kulturalnego „Rzeka Żywa”. Tym razem – z uwagi na 10-lecie Bramy Poznania – w specjalnej jubileuszowej odsłonie.
Sposobów na spędzanie wolnego czasu nad rzeką jest wiele. Od lat furorę robi Wartostrada, która oferuje spacerowiczom i amatorom rowerów, rolek, hulajnóg aktywny wypoczynek w otoczeniu natury. Poznaniacy i turyści mogą również korzystać ze ścianek wspinaczkowych nad rzeką, w okolicy ul. Hlonda i rzeki Głównej. W ramach inwestycji powstało też stanowisko do slackline, czyli sportu polegającego na chodzeniu i wykonywaniu trików na taśmie.
Blisko przyrody
Dolina Warty to także bogaty ekosystem. Dlatego od Bramy Poznania, wzdłuż rzeki Cybiny i Wartostrady, w kierunku północnym powstała ścieżka przyrodnicza. To teren dzikiej natury, w którym jak w soczewce można zaobserwować zależności ekologiczne, zmiany klimatyczne czy efekty działalności człowieka. Ścieżka prowadzi przez 12 oznakowanych punktów-przystanków, z których każdy porusza inne zagadnienie związane z nadrzecznym ekosystemem
W okolicach Bramy Poznania można też odwiedzić Rzeczny Ogród Ekoedukacji i Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. To miejsca zabawy i spędzania wolnego czasu w miejskiej przyrodzie oraz edukacji ekologicznej, prowadzonej w atrakcyjny sposób.
Do rosnącej z roku na rok popularności terenów nadwarciańskich z pewnością przyczynia się fakt, że nad brzegami rzeki można rozpalić grilla (ze względów bezpieczeństwa zakazem objęte są obszary pod mostami). Nad rzeką można też zorganizować ognisko.
Wyznaczone do tego strefy znajdują się: na polanie biwakowej przy parku Szelągowskim (ul. Nadbrzeże) oraz przy ściance wspinaczkowej przy ul. Hlonda.
Porządek nad rzeką
W tym roku Miasto przeznaczy około 3 mln. zł. na utrzymanie czystości nad Wartą. Na brzegach rzeki stoi 135 dużych pojemników na szkło, odpady zmieszane czy tworzywa sztuczne i papier. Oprócz tego ustawionych zostało 16 betonowych koszy na popiół i żar z grilla.
Tereny nad Wartą są na bieżąco monitorowane pod kątem czystości, a także sprzątane przez służby miejskie. W utrzymaniu porządku nad rzeką kluczową rolę do odegrania mają jednak sami poznaniacy, którzy powinni pamiętać o zabraniu śmieci po sobie. Za zaśmiecanie miejsc dostępnych publicznie grozi mandat do 500 zł.
Źródło: poznan.pl